A település több közösségi ponttal rendelkezik, melyek közül irodánk is tervezett korábban. A legújabb az Alkotóház udvarán készült el. Építész munkatárs: Miszori Dániel, Szigeti Krisztina
Általános tervezési programra (családi ház és garázs lejtős telken) nem általános építészeti megoldás született.
A soproni Lőverek építészete nem áll messze a megbízó házaspár által kedvelt Kós Károly formavilágától, így a meglévő épület átalakítását, és bővítését ennek szellemében képzelték el, beillesztve a házat Csapody István kert-örökségébe. Építész munkatárs: Miszori Dániel, Szigeti Krisztina
Egy sík rétre tervezett ház egyik változata Építész munkatárs: Miszori Dániel, Szigeti Krisztina
Hagyományos tömegképzésű épület átértelmezett tornáca kiegészítve teraszfunkcióval Építész munkatárs: Miszori Dániel
Nem megszokott, hogy tervezés közbeni állapotot mutatunk be a honlapon. A meglévő villa-átalakítással kapcsolatban azért teszünk kivételt, mert úgy gondoltuk, jelen fázisában is érdemes már megmutatni, milyenné válhat a hányattatott sorsú ház, melyet új tulajdonosai féltő gonddal igazi otthonná kívánnak varázsolni. Építész munkatárs: Szigeti Krisztina, és Miszori Dániel
A szép, modern-hagyományőrző házban a megbízók szíve-lelke, valamint a két kezük munkája is alaposan benne van. A ház szerepelt 2023-ban a Veranda magazin március-áprilisi számában. A képeket Szita Márton fényképész készítette.
Izgalmas vázlatterv egy izgalmas telekre izgalmas megbízói ötletekkel Építész munkatárs: Miszori Dániel
A balfi dombokra illeszkedik az új ház, és pincéje; arccal a Fertő-tó felé
Munkahelyükhöz közel találta meg a fiatal pár leendő nagycsaládjuk számára elképzelt otthonuk helyszínét Építész munkatárs: Miszori Dániel
A Szekszárdi borvidéken találta meg a tulajdonos a megálmodott funkcióhoz a megfelelő telket. A régi parasztházat nem lehetett a mai kor igényeihez igazítani, de a megbízónak fontosak a hagyományok, mindenképp szeretett volna utalni a letűnt épületre: az apartmanház eleje utcaképbe illeszkedő, tradicionális. A terasz és a később építendő "fürdőház" megjelenése utal rá, hogy 21. századi az épületegyüttes.
A falu központjának, a templomdombnak szomszédságában álló telken jelenleg romos épületek, és egy meglévő boltozatos pince helyezkedik el, melynek megtartásához a hagyománytisztelő település ragaszkodik. A tervezési program házi-, és gyermekorvosi rendelő, védőnői részleg, és gyógyszertár tervezését írta elő, későbbi részbeni pince és tetőtér-beépíthetőséggel. Az épület tömegét annak két nyeregtetős egysége határozza meg. A lapostetővel fedett tornác ezeket hivatott összekötni: a főtömegből előugorva ad hangsúlyt a bejáratnak, és egyben a homlokzat dinamikus megjelenését is biztosítja. Az egészségügyi szolgáltatásokat magában foglaló egységek külső burkolatát fehér színben képzeltük el. Fehér téglaberakást helyeztünk az ablakok közé, azok szemöldökmagasságáig, amelyeket a lapos, modern tömeget is domináló bíbor vörös alumínium kompozitlemez burkolat tesz végül egészen izgalmassá. (A jelenlegi látványtervek egy építőanyaggyártó fehér cserép-pályázatához készültek, az épület "fertőparti-homlokzatképzéssel" valósul meg.) Építész munkatárs: Miszori Dániel
A számos hagyományos mellett ezúttal egy terápiás lovardával bővült Széchenyi faluja, mely speciális igényt elégít ki. Betegek rehabilitációját, és idősek regenerálódását segítik lovak bevonásával. Tradíciókat követő megjelenés modern funkcióval.
Szerencsés, ha a tervező már a telekválasztásban is tud segíteni – ahogy itt is történt. A telek természetes lejtésére ültettük a házat, így szervesen illeszkedik a tájba. A megbízókkal folytatott, kivitelezés végéig történt folyamatos együttgondolkodás eredménye a megépült szép és praktikus otthon. A ház szerepelt 2021-ben a Veranda magazin november-decemberi számában. A képeket Szita Márton fényképész készítette.
A fővárostól nem elszakadva, de mégis az alsópetényi dombok nyugalmában képzeli el a házaspár életét a három hektáros birtokon, melyen bőven van hely lovaik számára is.
Az elmúlt évszázad építészete megbontotta a falu egységes utcaképét. A tervezéssel érintett telken is "kor-szerű" épület került a gazdasági épületek sora elé, mely idegenül hatott a racionalista épületek nyitányaként. A házat visszabontottuk szerkezetig, majd szerves rétegeket tekertünk rá, hogy tompítsa arányait, és kerek egész legyen az épületegyüttes. Mint egy parenyica... :-)
A kreatív házaspár kiváló ötletéhez adta magát a pompás telek pazar környezetben: a Fertő-tavat körülölelő bicikliút mellé álmodták meg a frissítő "állomást", és a csillagtúrákhoz is alkalmas szálláshelyet.
Új építésű vályogházat álmodott magának a megbízó, melyet hagyományos formavilággal ruháztunk fel.
Tudatosan kereste és találta meg a helyszínt a megbízó szülőfaluja határán, hogy az apró telkekből összeálló birtoktesten építse fel otthonát.
A k.u.k.-s konzul villája az elmúlt száz év tatarozásai során elvesztette díszeit, de a részletekben felsejlik a korábbi pompa, és meglelhető az eredeti alaprajzi kialakítás eleganciája is. Jó szemű új gazdái meglátták benne a rejtett szépséget, melyhez finoman új külső ornamentikát igazítottunk - megfelelve a 21. századi ember komfortigényeinek.
Mezőgazdasággal foglalkozó család új tanyát kíván alapítani. A tanya lakóháza és melléképülete célszerű és hagyományos, míg az istállóépület praktikus, és újszerű formát kívánt.
Legyen hagyományos tömegű, főhomlokzatos, tornácos, hosszú, keskeny; ugyanakkor modern burkolatokkal, egyenes vonalakkal, antracit színű cseréppel ellátott családi ház! És lett!
A Gesztenyés körútra terveztünk otthont az ötgyermekes családnak
Gyönyörű környezetbe álmodta meg otthonát a házaspár, melyet hagyományos stílusban öntöttünk formába.
Hagyományos tömegű épületen alkalmaztunk modern megjelenésű elemeket
Családra szabott, élhető otthon terve készült Budakalászra
Helyi hagyományokra épülő, mégis kortárs bölcsőde terve született, mely léptékében illeszkedik a tradicionális településképbe, megjelenésében viszont frissességet sugároz. Az építészeti minőség mellett hangsúlyt kapott a kisgyerekek igényeire való odafigyelés. Építész munkatárs: Miszori Dániel
Kettő utca közötti telken található családi ház bővítésével kerestek fel a balfi megbízók. A bővítés mellett sikerült új külsőt adni az egész épületnek, így szinte új házat kaptak a megrendelők.
A magastetős házat és garázst körülöleli a mellékfunkciót (kerti szerszámtároló), és átmeneti tereket (tornác, terasz) magába foglaló alacsonyhajlásszögű tető. Tájolás szempontjából a terasz a kevésbé szerencsés északkeleti oldalra került, mégis a telek védettebb belső felét tárja fel, és kiváló kilátást biztosít az apátságra.
Panziót épít az új tulajdonos a régóta álmát alvó (raktárként használt) impozáns kőépületbe. A ház jellegét minél inkább szerettük volna megtartani, ezért csupán egy bejáratot hangsúlyozó tetőfelépítmény került a tetőre. Az örökségvédelmi hivatal ragaszkodott a faszerkezetű kapu megtartásához. Ezt a síkból kihúztuk és egy keretbe tettük, hogy a hőszigetelési értéke ne rontsa az épület energetikáját.
Minőségi vasalógyártó cég kért ötletet az új gyáregységek és a köztük lévő főbejárat arculatához. A középen elhelyezett bejárat képi világa a piros vasalóállványról, és a vasalódeszkáról lelógó ruháról született. A homlokzat formálásának alapötlete a vasalók gőznyílásai. Építész munkatárs: Miszori Dániel
Kiváló funkciót talált a soproni erdőgazdaság az egykori mucki (Soproni-hegység) határőr örs helyének hasznosítására. Az épületek telepítése U-alakban történt, a korábbi épületek helyére kerültek, hogy a természet legkevésbé sérüljön. A felvezető útról a szociális épületet látjuk meg először az állatsimogatóval (parasztudvar). A központi ház a fogadóépület. Attól jobbra a takarmánytároló helyezkedik el. A főépület mögött, a teraszról induló fahídról lehet az állatokat megtekinteni. Ennek előnye, hogy az állatokat felülről, nem kerítésen keresztül nézhetik meg a látogatók. Építész munkatárs: Szigeti Krisztina
Érett elhatározással keresett meg a családfő, hogy álmodjuk meg közösen leendő otthonukat, mely - utolsó telken álló házként - méltó lezárása lehet a mellékutcának. Léptékében fertőparti házat terveztünk, oldalsó garázselhelyezéssel, melynek pengefala lezárja az utcától a szélvédett teraszt és kertet.
Minden adott volt az ideális feladathoz: határozott elképzeléssel rendelkező megbízó, akivel hamar egy hullámhosszra kerültünk, és kiváló adottságú telek pazar környezetben. Az első változaton lényegi változtatás már nem történt, csupán a család igényeihez és a környezet adottságaihoz kellett igazítani.
Csendes kapuvári utcában épül a hagyományos stílusú új otthon.
Pompás környezetet választott otthonának a fiatal pár a szentendrei szigeten, melyre közös munkával modern vidéki házat varázsoltunk.
A síkvidéki faluban a víztározó fölötti új utca telkeinek meredeksége hegyvidéki adottságokat idéz. A fiatal házaspár hagyományos formavilágú otthonát illesztettük a nagy szintkülönbségű telekre.
Az építtető határozott elképzelését csak formába kellett önteni, és az egyszerű funkció nemes külsőt kapott.
Az építtetők több lehetséges jövőbeli igényével kellett számolni a tervezés során, mégis sikerült az épületnek egységes karaktert adni.
Munkaközi látványképek a csipkerózsika-álmából ébredező volt étteremről. Építész munkatárs: Miszori Dániel
Harkai „kockaház” tetőtérének beépítése A lakóterület növelése vált szükségessé a család bővülésével. A földszint nem változott - a szükséges új lépcső elhelyezésén kívül. A tetőtér beépítésének rajzán túl "családra szabott", egyedi otthon rajzát akartuk átadni, melyet még inkább sajátjának érezhetnek a bentlakók - eltüntetve a "Kádár-kocka" jellegzetességeit.
A tanulmányterv tárgya apartmanok és családi ház tervezése a Fő utca közepén található üres telekre. Az új ház törésponton fekszik, mivel kettő, eltérő ritmusú és vonalú házsor találkozásán helyezkedik el (jobbról, és balról különböző stílusú házak határolják). A családi ház hátravontan - védve az utca zajától - a pajtasor vonalába került, előre pedig az apartmanok és a közösségi szín. Adott volt egy pár éves utcai kerítés, melyet a tulajdonos hajlandó lett volna lebontani, azonban sikerült beilleszteni az elképzelésbe. Az utca bal oldali ritmusába került a ház tömege, azonban a tetőt kihúztuk a jobb oldali ritmus vonalába. A hagyományos házformát is a jobboldali ritmusból vettük, azonban vállaltuk a melléképületszerű igaz megjelenést a főhomlokzaton - nem akartunk hamis parasztházat rajzolni álablakokkal.
A megrendelő házaspár kedveli az Alpokat, mégsem akartunk formai jegyeket másolni a hütték világából, inkább indirekt utalással (robusztus erkélykorlát, dőlt téglatámok) idézzük az Alpok "csipkéit". Így sikerült egy meglévő pincére "pannonos" házat varázsolni.
A fiatal párnak határozott elképzelése volt közös otthonukról: az újonnan kialakított utcának az első háza legyen hagyományos keretbe foglalva, de modern lak. Az utcai homlokzat ennek megfelelően hagyományos, mint ahogy a mese első mondata is mindig ugyanaz - "egyszer volt, hol nem volt..." A történet modern (rámpa a garázshoz, híd, kiülős pergola tárolóval, konyhasziget, szennyesledobó stb.), majd lezárásként vissza a hagyományokhoz: pajta-érzet keretezi a házat - "itt a vége, fuss el véle". Aki nem hiszi, járjon utána...
Fiatal pár korábban vásárolt parasztházát korszerűsíteni, bővíteni szerették volna, azonban szerkezetileg nem volt megfelelő állapotban, így új ház építését javasoltam. Az új ház arányaiban, tömegében, formavilágában méltó utódja kíván lenni a bontandónak. A pár előzetesen nem akart teraszt építeni, azonban a tornác kiszélesítésével sikerült a kertkapcsolatot a helyére tenni.
A munka elején sikerült megállapodnunk a konstruktív fiatal házaspárral, hogy a telek meglévő adottságai (gesztenyefa, volt pékség épülete) értékek, melyeket figyelembe kell venni a tervezés során. Sikerült egy könnyed, nagyvonalú házat összerakni, mely léptékében csapodi tud maradni, figyelve a környezete arányaira. A ház hármas tagolása mutatja a három funkciót. A gesztenyefa köré csoportosulnak a közösségi terek (nappali, konyha, étkező, terasz), elől a meglévő épület védi a szomszédos kocsma zajától a magán helyiségeket, míg leghátulra a kiszolgáló terek kerültek.
Az új utca sokszínű házai közé nem akar újabb elemet vinni az épület, helyette visszafogottsággal biztosít otthont a fiatal házaspárnak, és családjuknak.
A sokat szolgált, többszörösen átépített, és bővített épületbe kellett integrálni a meglévő vendéglátó funkció mellé egy szépségszalon egységeit a tulajdonos határozott elképzelései alapján. A munka során a meglévő kocsmát nem érintettük, a földszinten működik tovább. A kocsmához kapcsolódó, melléképületek közé ékelődött teraszt újraértelmeztük, és a "totálszalont" a tetőtérben helyeztük el külön bejárattal.
A webstúdió töretlen fejlődésének dinamikáját kifejezve, kapott új arculatot a cég meglévő központja a tetőtér ráépítésével - kikacsintva a hagyományos formavilágból, de még értékhatárokon belül maradva, régi barátság mentén. "Gézával gyerekkorunk óta ismerjük egymást. Iskolás éveink alatt is mindig a pontosságról és a lelkiismeretes feladatmegoldásról volt ismert. A közös munka alatt mindig több ötletből és több megoldási lehetőségből tudtam választani, ami igazán könnyűvé tette a döntéshozatalokat. Szakmai ismeretei, alapossága, de ugyanúgy emberi értékei is külön említést érdemelnek. Köszönöm a kiemelkedő munkát, bízom benne, hogy mielőbb életre tudom hívni a közösen megálmodott épületfejlesztést!" Fekete Attila, Ügyvezető igazgató, Feki Webstudio Kft.
Faluszépítő megrendelő újabb elképzeléséhez adtam ötletet. A környék fehérre meszelt népi téglaépítészetét idéző elemek jól illeszkednek a fát szerető, és megmunkáló tulajdonos formavilágához.
A fiatal pár és felmenőik művészi vénájának eredménye a polgári otthon, mely a település központjához közel, mégis nyugodt környezetben van. Kölcsönös bizalom, és együttműködés jellemezte a tervezést. A ház mostani állapotát mutatják be a képek.
A családi ház hagyományos, egyszerű tömege tiszteli a kegytemplomot, szelíden megbújik mögötte. A napos oldal nagy üvegfelületekkel nyitott, a meghosszabított tető mégis szinte csak télen enged közvetlen napfényt a házba, meggátolva a nyári túlmelegedést.
A hely varázsa, a megrendelők nyitottsága, és a funkció szinte önmagától adta a megoldást az épület kialakítására. A tízbokszos istálló, és az otthon mind külső megjelenésében, mind funkciójában jól elkülönül egymástól, mégis megfér egy tömegben.
A megrendelők mediterrán házról álmodtak. Az idegen formákat kidobtuk, a funkciókat meghagytuk, s összejött egy visszafogott, nagyvonalú ház, melyet a tulajdonosok gondos odafigyeléssel alakítgatnak. A házról cikk jelent meg a Veranda magazin 2018/6 november-decemberi számában.
Parasztházból parasztház (2 db látványkép) Egy „megcsúfolt” parasztház „visszaalakítására” adtam javaslatot. Megbújva (19 db fénykép, 4 rajz) Az újonnan vásárolt épülethez érzékenyen nyúltak hozzá az építtetők. A bővítés harmonikus maradt, nem nyomja el a meglévőt.
Fikció a Fertő-partra A családi ház közösségi és magánhelyiségeit különválasztottam. A „pajtában” kapott helyet a nappali, a konyha, és az étkező, valamint a szélfogó és a wc; a parasztházban négy háló, fürdő, wc. A két épületrészt a bejáratnál nyaktag köti össze.
Korábbi munkahelyemen az új lövői ravatalozóra készítettem egy saját tervet, mellyel nem egyeztettünk.
A fertőendrédi templom 2008-ban volt 100 éves. A jeles évfordulót egy Mária-szobor elhelyezésével tettük ünnepélyesebbé. Az egyházközségi képviselőtestület a szobor helyének kialakítására kért javaslatot. A szobor helye a templom szélfogója, és főhajó által alkotott jobboldali háromszögben lett kijelölve. A szoborfülke alakját úgy terveztem, hogy messziről sejthető legyen a „tartalma”. A templom védőszentje Szent István királyunk, aki országát Boldogasszonyunknak ajánlotta fel végső kétségbeesésében. Ebből kiindulva a tervezett építmény kompozíciója 3 részből áll. Alul Mária – és egyben Szent István – országa (körvonal, és hármashalom) a megtestesülést jelképezi, melyet felette Mária alakja tölt meg lelkiséggel. Legfelül a szellemiséget – Mária legfontosabb tulajdonságát, a szűziességet - egy liliom szimbolizálja. A kivitelezés során részben eltértek az alaptervtől.
Öt lelkes sarródi fiatal döntött úgy, hogy kápolnát emel. A nagyobb előtető körmeneti sátor funkcióját is betölti, misézni is lehet alatta, egyben jelzi az elcsendesedés útját, ahogy a nagyobb térből a kisebbe érünk.